Draci zlatookého mága - neodolala jsem

1. dubna 2010 v 1:04 | ajinak |  Inspirace
Draci zlatookého mága
Před pár lety jsem se náhodou v knihovně dostala ke Kronikám dračího kopí od Margaret Weiss a Tracyho Hickmana a celou tu "základní sérii" (podzimní soumrak, zimní noc, jarní úsvit i oba díly letního žáru) se zaujetím přelouskala. Snad za to mohla i moje vášeň pro rozporuplné postavy, kterou tady beze zbytku naplnil jeden ctižádostivý mladý čaroděj, jemuž příroda ubrala po fyzické stránce stejným dílem, jako mu přidala po té duševní (či duchovní?). Možná v tom vidím nějakou neurčitou paralelu s vlastním soubojem s větrnými mlýny, ale těžko říct. Jisté je jen to, že tenhle zlatooký sympaťák (jak pro koho, pro odvrácenou stranu mého já ano) Raistlin se zařadil na můj seznam literárních oblíbenců, hned vedle zeměmořského čaroděje Geda a možná ještě pár dalších. Další knihy z Kronik (a zejména ty Ztracené, nebo i Druhou generaci) jsem nějak přehlížela, možná už stárnu. Ale to jen donedávna. Když se totiž na stránkách fantomprintu objevilo upozornění na knížku věnovanou jen Raistlinovi, věděla jsem, že podruhé vstoupím do stejné řeky. Co na tom, že se mi fantasy tohohle typu už dlouho v rukou neobjevila.

Abych ale byla upřímná, svůj podíl na tom má i Matt Stawicki, autor obálek u nových vydání původních knih a i u těch opravdu nových. Jestli je někdo v "obálkářské tvorbě" mou velkou inspirací, je to nejspíš právě on. Obdivuju jeho práci s barvou (čisté tóny, komplementární odstíny atd) a taky absenci zbytečné přemíry detailů, jak ji u některých novějších fantasy obálek vídáme. Jestli bych se od tohohle člověka něčemu ráda přiučila, je to ta ukázněnost tvorby, která z jeho výtvorů přímo čiší. Ať dělám, co dělám, moje práce jsou pořád moc impulsivní, snadno se nechám strhnout náhlým nutkáním, nedržím se předem naplánovaného rozvržení a skic. Chtěla bych to změnit. I když pozor, mluvím tu stále o tvorbě knižní. Ve volných malbách bych se ani o ukázněnost nesnažila, je to spíš jistá forma terapie, vybouření se z všemožných nálad a pocitů, hození toho všeho "na papír". Ale přiznejme si to, pro ilustrativní sny je nutné zvládnout i tu druhou, rozvážnější stránku.

Dost přemýšlení, už se těším až zítra u kafíčka tuhle nově pořízenou knížku otevřu a vydám se s Raistlinem opět na jeho pouť :)


Ilustrační obrázek vypůjčen ze stránek fantomprintu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama