K čemu je dobrá povinná recenze

8. října 2010 v 14:19 | ajinak |  Inspirace
Někdo utrácí za kosmetiku, někdo za oblečení, jiný investuje těžce vydělané finance do občerstvení v hospodě. Já utrácím (mimo jiné) za knížky.

Stejně jako minulý semestr, i teď jsme dostali seznam s literaturou. Knížky to jsou převážně teoretické, dotýkající se nějak (jak jinak) obsahu předmětu Teorie a praxe informačních systémů. Pro nezainteresované to asi musí znít zle, ale zas tak zlé to není. Nutno podotknout, že v osudí byla spousta zajímavých témat. To své jsem si vybrala na první pohled - Všude a nikde, vliv elektronických médií na sociálních chování. Co může být pro studentku informatiky, rozlézající se ve svém volném čase po všemožných koutech internetu, poučnější? Knížka je to v téhle oblasti poměrně známá a ceněná, takže jsem zvědavá, jestli bude i čtivá.

A k čemu je tedy dobrá ta povinná recenze?

Škoda objednávat jen jednu knížku. Trochu jsem se ponořila do nabídky a krom jedné sbírky, kterou jsem chtěla už dlouho, jsem si přihodila ještě něco náhodně objeveného. Náhodou už ovšem není, že jsem po těch kterých publikacích okamžitě skočila.

Tou sbírkou je Malá tma. Na úryvek z ní jsem už narazila kdysi na jednom z blogů. A taky mám slabost pro takovýhle typ poezie. Jasná volba.

Potom na mě vykoukl časopis Art&Antiques. Počtení je to zajímavé (už jsem stihla část přelouskat), ale mám dojem, že i když se věnují současnému umění, je to opravdu spíš z pohledu sběratele umění či teoretika. Počáteční nadšení se trochu zmírnilo, ale že bych koupě litovala, to zase ne. Jen se asi budu muset ještě porozhlédnout ve vodách podobných periodik. Ráda bych nějaký takhle zaměřený časopis pravidelněji odebírala, ale zase bych si chtěla být jistá, že to bude čtení pro mě. Pokud na vás hned v úvodníku vychrlí úvahu na téma umělec zemřel, co s jeho díly, přiznám, že to působí trochu skličujícím dojmem.

Do třetice všeho dobrého jsem si přihodila Okamžik rozhodnutí, soubor rozhovorů o umění, které se z větší části objevovaly v Reflexu. Na tohle se těším asi nejvíc. Teoretici, výtvarníci, architekti, možná i nějaký kurátor. Budou to zajímavé střípky myšlenek a názorů:

"Spisovatel a výtvarný kritik Petr Volf, známý především z působení v časopise Reflex, zveřejnil v posledních dvaceti letech úctyhodnou řadu rozhovorů s malíři, sochaři, architekty, designéry, teoretiky umění či galeristy. Výsledkem této jeho soustavné práce je i jednačtyřicet rozsáhlých portrétních interview, zařazených v nezkrácené podobě do této knihy. O čtenářovo pozornost si již na první pohled říkají rozhovory s takovými legendami, jako je brazilský architekt Oscar Niemeyer, německý malíř No Rauch, jeho čínský protějšek Zhang Xiaogang, ředitel musée d´Orsay Serge Lemoine nebo první dáma české výtvarné scény Adriena Šimotová. Každý medailon-interview je svědectvím o tom, jak se rodí jedinečné dílo a jak se do něj promítá život jeho tvůrce. Měl by je pozorně číst nejenom každý, kdo se chce stát umělcem, ale i ten, kdo má umění prostě "jenom rád". "
zdroj: anotace knihy, např zde


A teď babo raď, čím začít :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Vraceli byste se ke staršímu článku s rozpracovaným obrázkem, pokud bych ho čas od času aktualizovala? (myšleno dokud nebude dílko "oficiálně" dokončeno)

Ne, je to moc komplikované
Ano, pokud mě dílo zaujalo, proč ne
Spíš ne, mezitím bych na to zapomněl/a
Radši bych viděl/a každou novou verzi v novém článku
Sdílet "mezifáze" mi přijde zbytečné
Ne, nenávidím obrázky

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. října 2010 v 15:52 | Reagovat

lidí, kteří čtou poezii v dnešním světě moc není. Já znám tak dva tři.
Já osobně mám ráda čínskou, ná básničkách z Malé tmy mi trochu vadí forma. Není to ani volný verš ani vázaný, něco mezi, a trochu mi to zní říkankovitě. (Řekl vlk odkojený léty kritizování na literárních serverch). :-D

2 ajinak ajinak | Web | 8. října 2010 v 16:03 | Reagovat

[1]: Tak moje básnická "minibible" jsou Zpěvy staré Číny, k tomu se vracím hodně často :) z Malé tmy jsem předtím četla asi tři ukázky a něčím mě to hodně zaujalo.. jsem na to rozhodně zvědavá, tím spíš pokud je to jak říkáš, hybrid mezi oběma typy veršů - většinou mám radši volný, ale je to spíš tak podle nálady, hlavně když to má rytmus :)

3 ajinak ajinak | Web | 8. října 2010 v 16:06 | Reagovat

No, rytmus.. to je možná zavádějící.. mám na mysli spíš zvukomalbu :) (ještě že nakonec nejsem na té fildě, takovýhle guláš z pojmů by se jim asi moc nelíbil)

4 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. října 2010 v 20:34 | Reagovat

[3]: Filda je kapitola sama o sobě. Já tam chodím jenom na jeden předmět, ale na udělání si obrázku to stačí. Prostě docela jiný svět, než přírodověda a tak dále (Informatika vlastně taky původně patřila pod PřF, bylo to tak, ještě když to studovala moje mamka, pak to rozdělili...). Ale v zásadě přírodní a humanitní vědy... není v tom zas až takový propastná rozdíl, jak nám tvrdili na střední. Akorát humanitní jsou větší okecávačky. :-D

Právě ta "zvuková" stránka věci mi hrozně neladí. Přijde mi to příšerně sekané. Samozřejmě obsahově zajímavé, ale formě bych dala slabých 60%.

5 ajinak ajinak | Web | 8. října 2010 v 20:43 | Reagovat

[4]: Já se tenkrát dostala na češtinu.. ještě jsem kvůli tomu před přijímačkami absolvovala úvod do literárněvědné bohemistiky a nakonec na tu školu ani nejdu :) no, kdo ví co bych teď dělala, kdybych se rozhodla jinak.. ale nakonec jsem couvla, protože čtu (a semtam píšu) moc ráda, ale na jazykovědce ani učitele to prostě není, radši jsem zůstala u koníčku.. na té informatice tedy nejsem na UK, ale musím říct, že i ten můj obor pod ty okecávačky docela spadá :D (když si vzpomenu na ústní z práva, jde mi mráz po zádech)

Až tu sbírku přelouskám, taky to nějak zhodnotím :) tady mě naštěstí zaujal i ten obsah, tak snad v nouzi utáhne i formu..

6 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. října 2010 v 21:47 | Reagovat

[5]: Taky mě tento semestr čeká zkouška z legilativy životního prostředí. Zatracená právničina. Ouč... ouč... :-D

7 ajinak ajinak | Web | 8. října 2010 v 22:15 | Reagovat

[6]: Nezávidím.. a přeju víc štěstí, než jsem měla já - nakonec jsem tedy dala, i když na druhý pokus, ale když si vzpomenu jak jsem seděla na potítku a v hlavě se pořád dokola míhalo "závazek musí být splněn.. řádně a včas.. řádně a včas.. sakra, jak to bylo dál" :D

Ale tak když jde o životní prostředí, mohlo by to být záživnější :) u nás to byly samé společnosti, normy..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama